FRIDAY'S SCORES AND TOURNAMENT PAIRINGS
By The Associated Press
DIVISION I
CCHA
First Round
(Best-of-3)
Friday, March 11
Michigan 5, Kent 4
Ill.-Chicago 4, Michigan St. 3
W. Michigan 6, Notre Dame 3
Miami, Ohio 5, Alaska Fairbanks 3
Bowling Green 3, Ferris St. 0
Lake Superior St. 5, Ohio St. 0
Saturday, March 12
Alaska Fairbanks 6, Miami, Ohio 1
W. Michigan 7, Notre Dame 1, W. Michigan wins series 2-0
Michigan 10, Kent 3, Michigan wins series 2-0
Michigan St. 2, Ill.-Chicago 1, OT
Bowling Green 3, Ferris St. 2, OT, Bowling Green wins series 2-0
Lake Superior St. 8, Ohio St. 0, Lake Superior St. wins series 2-0
Sunday, March 13
Miami, Ohio 4, Alaska Fairbanks 3, Miami, Ohio wins series 2-1
Michigan St. 8, Ill.-Chicago 3, Michigan St. wins series 2-1
Championship Round
At Joe Louis Arena, Detroit
Friday, March 18
Quarterfinals
W. Michigan 4, Miami, Ohio 3
Michigan St. 3, Bowling Green 2, OT
Saturday, March 19
Semifinals
W. Michigan (24-11-3) vs. Michigan (31-6-1)
Michigan St. (23-11-5) vs. Lake Superior St. (26-9-4)
Sunday, March 20
Championship
Semifinal winners
------
ECAC
Preliminary Round
Tuesday, March 8
Colgate 4, St. Lawrence 3
Cornell 5, Princeton 4, OT
First Round
(Best-of-3)
Friday, March 11
Harvard 5, Cornell 4
Clarkson 7, Colgate 6
Union, N.Y. 4, RPI 3
Vermont 8, Brown 5
Saturday, March 12
Brown 3, Vermont 2
Clarkson 5, Colgate 2, Clarkson wins series 2-0
Harvard 5, Cornell 3, Harvard wins series 2-0
RPI 5, Union, N.Y. 1
Sunday, March 13
Brown 3, Vermont 2, Brown wins series 2-1
RPI 8, Union, N.Y. 3, RPI wins series 2-1
Championship Round
Olympic Arena At Lake Placid, N.Y.
Friday, March 18
Semifinals
Harvard 5, Brown 1
RPI 6, Clarkson 2
Saturday, March 19
Third Place
Brown (15-12-4) vs. Clarkson (19-9-5)
Championship
Harvard (22-4-4) vs. RPI (21-8-4)
------
Hockey East
First Round
(Best-of-3)
Thursday, March 10
Mass.-Lowell 7, Merrimack 1
Friday, March 11
Boston U. 8, Maine 5, Boston U.
New Hampshire 4, Boston College 1
Northeastern 4, Providence 3
Mass.-Lowell 3, Merrimack 0, Mass.-Lowell wins series 2-0
Saturday, March 12
Boston U. 4, Maine 3, Boston U. wins series 2-0
New Hampshire 6, Boston College 5, 2OT, New Hampshire wins series 2-0
Northeastern 2, Providence 1, Northeastern wins series 2-0
Championship Round
At Boston Garden
Friday, March 18
Semifinals
Boston U. 5, Northeastern 2
Mass.-Lowell 3, New Hampshire 2
Saturday, March 19
Third Place
Northeastern (20-11-6) vs. New Hampshire (24-11-2)
Championship
Boston U. (29-6-0) vs. Mass.-Lowell (23-8-5)
------
WCHA
First Round
(Best-of-3)
Friday, March 11
N. Michigan 5, Alaska Anchorage 2
Wisconsin 6, North Dakota 1
Michigan Tech 3, Colorado College 2
Minnesota 8, Denver 6
St. Cloud St. 3, Minn.-Duluth 0
Saturday, March 12
N. Michigan 5, Alaska Anchorage 1, N. Michigan wins series 2-0
Wisconson 4, North Dakota 2, Wisconsin wins series 2-0
Colorado College 3, Michigan Tech 0
Minnesota 6, Denver 3, Minnesota wins series 2-0
St. Cloud St. 8, Minn.-Duluth 5, St. Cloud St. wins series 2-0
Sunday, March 13
Michigan Tech 3, Colorado College 2, OT, Michigan Tech wins series 2-1
Championship Round
At Bradley Center, Milwaukee
Thursday, March 17
Michigan Tech 5, N. Michigan 1
Friday, March 18
Semifinals
St. Cloud St. 3, Wisconsin 2
Minnesota 6, Michigan Tech 1
Saturday, March 19
Third Place
Wisconsin (24-14-1) vs. Michigan Tech (13-26-5)
Championship
St. Cloud St. (21-12-4) vs. Minnesota (23-12-4)
DIVISION III
First Round
(Two-game series with minigame tiebreaker)
Friday, March 11
Rochester Tech, N.Y. 3, Fredonia State, N.Y. 3, tie
Salem State, Mass. 6, Elmira, N.Y. 4
Wis.-River Falls 4, Wis.-Stevens Point 2
St. Thomas, Minn. 3, Wis.-Superior 3, tie
Saturday, March 12
Fredonia State, N.Y. 7, Rochester Tech 0, Fredonia St. wins series 1-0-1
Salem State, Mass. 4, Elmira, N.Y. 4, tie, Salem St. wins series 1-0-1
Wis.-River Falls 4, Wis.-Stevens Point 3, River Falls wins series 2-0
Wis.-Superior 5, St. Thomas, Minn. 1, Superior wins series 1-0-1
------
Championship Round
At Superior, Wis.
Friday, March 18
Semifinals
Wis.-River Falls 4, Fredonia St., N.Y. 3
Wis.-Superior 3, Salem St., Mass. 2, OT
Saturday, March 19
Third Place
Fredonia State, N.Y. (24-1-4) vs. Salem St., Mass. (24-5-2)
Championship
Wis.-River Falls (20-8-4) vs. Wis.-Superior (22-6-4)
|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|
| Lynn Burke Newport News, Va. |
| [log in to unmask] -- mail still shows [log in to unmask] |
|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|
|