Here is the AP list of Division I pairings:
By The Associated Press
CCHA
First Round
(Best-of-3)
Championship Round
Friday, March 11
Kent (11-24-2) at Michigan (29-6-1)
Ohio St. (7-21-5) at Lake Superior St. (24-9-4)
Ill.-Chicago (9-25-2) at Michigan St. (20-10-5)
Notre Dame (11-20-5) at W. Michigan (21-11-3)
Alaska Fairbanks (23-11-1) at Miami, Ohio (19-14-1)
Ferris St. (13-22-1) at Bowling Green (17-16-2)
Saturday, March 12
Kent at Michigan
Ohio St. at Lake Superior St.
Ill.-Chicago at Michigan St.
Notre Dame at W. Michigan
Alaska Fairbanks at Miami, Ohio
Ferris St. at Bowling Green
Sunday, March 13
Kent at Michigan, if necessary
Ohio St. at Lake Superior St., if necessary
Ill.-Chicago at Michigan St., if necessary
Notre Dame at W. Michigan, if necessary
Alaska Fairbanks at Miami, Ohio, if necessary
Ferris St. at Bowling Green, if necessary
Championship Round
At Joe Louis Arena
Detroit
Quarterfinals Friday, March 18
Lowest remaining seed vs. third lowest remaining seed
Second lowest remaining seed vs. fourth lowest remaining seed
Semifinals
Saturday, March 19
Lowest remaining seed-third lowest remaining seed winner vs. highest
remaining seed
Second lowest remaining seed-fourth lowest remaining seed winner vs. second
highest remaining seed
Championship
Sunday. March 20
Semifinal winners
------
ECAC
Preliminary Round
Tuesday, March 8
St. Lawrence (11-20-0) at Colgate (13-15-2)
Princeton (10-14-1) at Cornell (7-15-5)
Quarterfinals
(Best-of-3)
Friday, March 11
Lowest remaining seed at Harvard (19-4-4)
Second lowest remaining seed at Clarkson (17-7-4)
Union, N.Y. (14-9-4) at RPI (18-7-4)
Vemont (14-10-6) at Brown 13-10-4
Saturday, March 12
Lowest remaining seed at Harvard
Second lowest remaining seed at Clarkson
Union, N.Y. at RPI
Vemont at Brown
Sunday, March 13
Lowest remaining seed at Harvard, if necessary
Second lowest remaining seed at Clarkson, if necessary
Union, N.Y. at RPI, if necessary
Vemont at Brown, if necessary
Championship Round
Olympic Arena
At Lake Placid, N.Y.
Semifinals
Friday, March 18
Lowest remaining seed vs. highest remaining seed
Middle remaining seeds
Championship
Saturday, March 19
Semifinal winners
Third Place
Saturday, March 19
Semifinal losers
------
Hockey East
First Round
(Best-of-3)
Thursday, March 10
Merrimack (16-7-2) at Mass.-Lowell (21-8-5)
Friday, March 11
Merrimack at Mass.-Lowell
Boston College (15-14-5) at New Hampshire (22-10-2)
Providence (14-17-3) at Northeastern (18-10-6)
Saturday, March 12
Merrimack at Mass.-Lowell, if necessary
Boston College at New Hampshire
Providence at Northeastern Sunday, March 13
Boston College at New Hampshire, if necessary
Providence at Northeastern, if necessary
Championship Round
At Boston Garden
Semifinals
Friday, March 18
Lowest remaining seed vs. Boston U. (26-6-0)
Middle remaining seeds
Championship
Saturday, March 19
Semifinal winners
Third Place
Saturday, March 19
Semifinal losers
------
WCHA
First Round
(Best-of-3)
Friday, March 11
Michigan Tech (10-24-5) Colorado College (22-9-5)
Denver (15-18-3) at Minnesota (20-12-4)
North Dakota (11-21-4) at Wisconsin (22-13-1)
Minn.-Duluth (14-19-3) at St. Cloud St. (18-12-4)
Alaska Anchorage (16-16-2) at N. Michigan (20-15-1)
Saturday, March 12
Michigan Tech at Colorado College
Denver at Minnesota
North Dakota at Wisconsin
Minn.-Duluth at St. Cloud St.
Alaska Anchorage at N. Michigan
Sunday, March 13
Michigan Tech at Colorado College, if necessary
Denver at Minnesota, if necessary
North Dakota at Wisconsin, if necessary
Minn.-Duluth at St. Cloud St., if necessary
Alaska Anchorage at N. Michigan, if necessary
Championship Round
At Bradley Center
Milwaukee
Thursday, March 17
Lowest remaining seed vs. second lowest remaining seed
Semifinals
Friday, March 18
Lowest remaining seed vs. highest remanining seed
Middle remaining seeds
Championship
Saturday, March 19
Semifinal winners
Third Place
Saturday, March 19
Semifinal losers
And the latest on Maine ...
BANGOR, Maine (AP) -- The University of Maine said
Monday it would go to court to get its defending national
championship hockey team into the Hockey East tournament
this week.
Hockey East voted last week to bar the Black Bears from
the postseason tournament because a Maine player, Patrice
Tardif, was found to have been academically ineligible
for much of the 1993-1994 season.
Tardif was one of five graduate student-athletes who
were misinformed about the number of credits they needed
in order to play. That led to the suspension of the school's
athletic director and compliance officer.
Maine officials planned to ask Penobscot County Superior
Court Justice Robert Browne for a temporary restraining order
and an injunction that would allow the team to play in the
Hockey East tournament.
"We feel strongly that students should not be punished
for events over which they had no control," said university
president Frederick Hutchinson.
"The NCAA says the team is eligible to compete, and we
believe Hockey East should acknowledge that and treat the
university's students the same way it treats students
from other universities."
Hockey East's vote to bar Maine from the tournament
prompted the league's assistant commissioner, Nonni Daly,
to resign.
"All of my ethical, moral and philosophical principles
were violated by the actions the board took" Daly said.
"When you feel that way, you can't be effective in
the position you hold.
You've got 30 kids who didn't do anything wrong and they
were penalized heavily for something they didn't do."
|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|
| Lynn Burke Newport News, Va. |
| [log in to unmask] -- mail still shows [log in to unmask] |
|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|--|
|